8 wrz 2020

Bindowanie broszur wyjaśnione

Wiązanie to coś więcej niż zapięcie, które trzyma dokument razem. Właściwa oprawa nadaje dokumentowi kształt, zwiększa jego trwałość i ułatwia korzystanie z niego czytelnikom.

Ale wybór właściwej oprawy dla dokumentu może być czasem mylący, a ponadto jest to coś więcej do przemyślenia niż tylko estetyka.

Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze typy opraw broszurowych...

Wiązka zszywek

Znane również jako "zszywane" lub "zszywane w siodle", oprawa zszywana jest jedną z najbardziej popularnych i przystępnych cenowo opcji oprawy.

Jak to się robi

 • Po pierwsze, strony są drukowane na arkuszach w "parach drukarek".
 • Następnie układa się je w stosy w porządku i starannie przemieszuje na miejscu.
 • Następnie strony są częściowo składane, a wzdłuż linii złożenia wykrawane są małe otwory.
 • Na koniec druty są prowadzone przez otwory od zewnątrz kręgosłupa i składane płasko na środku, aby uchwycić wszystkie strony - tak jak zszywacz!

Idealny do

Zszywana oprawa do większości typów drukowanych broszur o stosunkowo niskiej liczbie stron, np:

 • Broszury informacyjne
 • Zamówienie na usługi
 • Menu

Po co to wybierać?

W przypadku oprawy broszurowej najlepszą oprawą jest oprawa zszywkowa, więc jeśli koszt jest problemem przy zamawianiu, należy rozważyć wybór tej opcji. Jest ona tania i łatwa do wytworzenia, więc jest idealna do publikacji przy małym budżecie.

Jeśli masz do czynienia z napiętym terminem wiązania zszywek jest wielki, ponieważ jest to tak szybki proces. Państwa broszury mogą być często drukowane i dostarczane do Państwa następnego dnia z tym rodzajem oprawy.

Prosty i tani proces wiązania oznacza również, że przy zamawianiu nie ma minimalnej ilości, więc jest to idealne rozwiązanie dla krótkich i długich serii produkcyjnych.

Rzeczy, o których należy pamiętać

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze oprawy zszywkowej do broszury:

 1. Liczba stron musi być wielokrotnością 4. Dzieje się tak dlatego, że rozkładówki stron są drukowane na 1 kartce papieru, która jest złożona na pół - co oznacza, że każda pełna drukowana strona będzie miała 4 pojedyncze strony.
 2. Maksymalna liczba stron powinna wynosić około 52. Jeśli liczba stron przekroczy tę wartość, broszura będzie nachylona do góry nogami i nie będzie leżała płasko po otwarciu, ponieważ zszywki będą miały trudności z przystosowaniem się do tak wielu stron.
 3. Pozostawiono minimum 5 mm wolnej przestrzeni od kręgosłupa. Podobnie jak w przypadku wszystkich drukowanych broszur, ważne jest, aby w przypadku kręgosłupa podać minimum 5 mm wolnej przestrzeni. Ta pusta przestrzeń (obszar bezpieczeństwa) zapewni, że żaden ważny tekst lub obraz nie zostanie utracony w środku broszury po otwarciu strony.

Wiązka przewodów

Najpopularniejsze w przypadku wielu różnych rodzajów dokumentów biurowych, oprawy druciane mogą być czasami określane jako wire-o, wiro lub wire comb.

Jak to się robi

 • Wydrukowane strony są układane w stosy w kolejności, a następnie wsuwane na miejsce.
 • Wszystkie strony są następnie dziurkowane w dół z jednej strony.
 • Na koniec, otwarty grzebień druciany jest przewlekany przez otwory i zaciskany dookoła stosu papieru - łatwo!

Idealny do

Wiązanie drutem jest najbardziej oczywistym wyborem dla dokumentów, które wymagają wielokrotnego użycia, np:

 • Notebooki
 • Kalendarze
 • Dzienniki

Po co to wybierać?

Oprawa w kształcie litery "o" pozwala czytelnikowi broszury położyć książkę całkowicie płasko, a nawet złożyć ją całkowicie na pół - dzięki temu można łatwo odnieść się do niej, zajmując przy tym minimalną przestrzeń.

Jest to również najtrwalsza opcja oprawy, która pozwala na ciężkie użytkowanie bez praktycznie żadnego zużycia, a nawet pozwala na wyrwanie strony bez wpływu na otaczające ją strony.

Mówiąc o stronach, broszury z oprawą drucianą mogą zawierać nieparzystą liczbę stron, ponieważ każda strona jest drukowana indywidualnie.

Ten stylowy rodzaj oprawy łatwo jest również utrzymać w świadomości marki i wyróżnić, ponieważ można wybrać kolor drutu, który uzupełni kolorystykę broszury.

Rzeczy, o których należy pamiętać

 1. Dodaj grubszą pokrywę dla jeszcze większej trwałości. Grubsza okładka, około 250 g/m² lub większa, sprawi, że Twoja broszura będzie naprawdę mocna i jeszcze bardziej wytrzymała.
 2. Najlepiej sprawdza się w przypadku ponad 20 stron. Oprawa Wiro działa znacznie lepiej w przypadku broszur, które mają znaczną ilość stron, zazwyczaj około 20 lub więcej. Jednak na pewno można oprawić broszury z mniejszą ilością stron, jeśli jest taka potrzeba.
 3. Pozostaw 10 mm wolnej przestrzeni od kręgosłupa. Wszystkie drukowane broszury wymagają nieco wolnej przestrzeni wokół kręgosłupa, ale broszury druciane wymagają nieco więcej niż zwykle ze względu na grubość oprawy. Zawsze należy pozostawić około 10 mm wolnej przestrzeni (strefy bezpieczeństwa) od kręgosłupa, aby uniknąć przykrycia oprawy ważnym tekstem lub obrazem.

Idealna wiązka

Czasami określane jako oprawa klejowa lub softcover - doskonała oprawa to najbardziej elegancka i stylowa opcja oprawy.

Jak to się robi

 • Składane strony wewnętrzne (podpisy) są ułożone jeden na drugim, a ich grzbiety są pofałdowane lub nacięte.
 • Gorący klej jest następnie nakładany wzdłuż fałdów. Nacięcia wzdłuż fałdów umożliwiają znacznie łatwiejszą penetrację i absorpcję kleju, co oznacza, że wiązanie będzie trwało dłużej.
 • Okładka (zarówno z przodu jak i z tyłu) jest drukowana na jednym arkuszu z 5 mm grzbietem pośrodku. Jest ona owinięta wokół wszystkich złożonych wewnętrznych stron, a sklejone, złożone krawędzie są dociśnięte do grzbietu.

Idealny do

Idealna oprawa jest najbardziej odpowiednia dla profesjonalnych publikacji, szczególnie tych, które mają wiele wydań lub broszur o dużej zawartości, np:

 • Magazyny
 • Katalogi
 • Miękkie okładki

Po co wybierać?

Doskonale oprawione broszury wyglądają bardzo profesjonalnie i luksusowo, dlatego też są najbardziej popularnym wyborem dla większości magazynów.

Możliwość umieszczania tekstu na grzbiecie jest również świetną cechą w przypadku publikacji takich jak czasopisma lub książki w miękkiej okładce, ponieważ pozwala na łatwe odwoływanie się do nich podczas układania i przechowywania - ułatwiając znalezienie konkretnego numeru lub tytułu podczas skanowania w poprzek grzbietu.

Sposób tworzenia oprawy oznacza również, że może ona być używana przy bardzo dużej ilości stron, rozmiar grzbietu po prostu zwiększa się wraz ze wzrostem ilości stron.

Rzeczy, o których należy pamiętać

 1. Liczba stron musi być wielokrotnością 4. Dzieje się tak dlatego, że rozkłady stron są drukowane na 1 kartce papieru, która jest złożona na pół - co oznacza, że każda pełna wydrukowana strona będzie miała 4 pojedyncze strony.
 2. Ilość stron musi wynosić około 40 stron lub więcej. Wewnętrzne strony muszą mieć wystarczająco dużo powierzchni, aby klej związał stronę w celu pokrycia obszaru grzbietu. Niewielka liczba stron nie może pomieścić wystarczającej ilości kleju, aby trzymać stronę do wewnętrznego grzbietu - więc wyższa liczba stron zawsze będzie działać najlepiej.
 3. Pozostaw co najmniej 5 mm wolnej przestrzeni od kręgosłupa. Podobnie jak w przypadku wszystkich drukowanych broszur, ważne jest, aby w przypadku kręgosłupa podać co najmniej 5 mm wolnej przestrzeni. Ta pusta przestrzeń (obszar bezpieczeństwa) zapewni, że żaden ważny tekst lub obraz nie zostanie zagubiony w kręgosłupie ani w broszurze po otwarciu stron. Jeśli broszura ma dużą ilość stron, konieczne będzie pozostawienie większej ilości wolnych miejsc.

Zobacz również