5 lis 2020

CMYK lub proces pełnokolorowy objaśniony

Co to jest CMYK lub Process Color?

CMYK lub Cyjan, Magenta, Żółty i Czarny są używane w standardowych przemysłowych technikach mieszania kolorów, aby osiągnąć pełnokolorowy druk prawie wszystkiego, od ulotek i ulotek A5, po pełnokolorowe broszury i gazety. Czy kiedykolwiek zauważyłeś na odwrocie gazety, że istnieje kilka bloków kolorów, są one używane do rejestracji czterech kolorów. Kiedy CMYK są zmieszane w odpowiednich proporcjach, dają miliony możliwości kolorystycznych. Sir Isaac Newton opracował tę technikę ponad 300 lat temu, używając CMYK, które są bezpośrednio naprzeciwko RGB na wykresie znanym jako Newtons 'Colour Circle'.

Pełnokolorowe prasy drukarskie wykorzystują farby CMYK w procesie odejmowania światła, które następnie jest odbijane od bieli papieru lub karty znajdującej się pod spodem. W bardzo podobnej metodzie mieszania farb jak dziecko w szkole, tj. mieszanie kolorów czerwonego i żółtego powoduje, że zielony staje się zielony, a farba używana jest w różnym zagęszczeniu, aby uzyskać pożądany efekt. Technika ta znana jest również jako Four Colour Process lub Full Colour Process i jest z nami od wielu lat.

Zakres kolorów, które może wytworzyć CMYK jest ogromny, ale ma on granicę, która nie jest tak szeroka jak zakres RGB. Bezpośrednim rezultatem tego są jasne kolory o intensywnych wartościach, takie jak pomarańczowy, zielony i niebieski, które czasami mogą wydawać się matowe lub czasami brudne, jednak czerwień pojawi się prawie tak samo w każdym z tych procesów.

Większość profesjonalnych firm zajmujących się drukiem kolorowym będzie w stanie odtworzyć prawie każdy kolor, jaki można sobie wyobrazić, ale w przypadku tych konkretnych kolorów, które nie są dostępne w CMYK, drukarka zazwyczaj używa koloru 'SPOT'.

Co to jest RGB Color?

Skaner i aparat cyfrowy tworzą obrazy za pomocą kombinacji tylko trzech kolorów: Czerwony, Zielony i Niebieski (RGB). To właśnie te kolory znane są jako podstawowe kolory światła widzialnego i w ten sposób komputery i telewizory wyświetlają kolor, który widzimy. Kolory RGB pojawią się bardziej żywe, gdy światło będzie "transmitowane" lub wyświetlane bezpośrednio w oczach widzów.

Te 3 kolory w połączeniu z różnymi ilościami składają się na wszystkie piksele monitora lub telewizora, które widzimy.

Wiele programów komputerowych używa domyślnie kolorów RGB, ponieważ monitory stacjonarne same wyświetlają ten kolor. Drukarki biurkowe i laserowe również używają tej techniki 3 kolorów w celu uproszczenia wydruku drukowanego arkusza.

RGB musi zostać przekonwertowany na CMYK Color, aby móc drukować.

Obrazy sfotografowane za pomocą aparatu cyfrowego są zazwyczaj zapisywane za pomocą RGB. Będą one musiały zostać przekonwertowane na CMKK zanim będą mogły być wydrukowane w pełnym kolorze. Większość programów graficznych jest w stanie to zrobić, jednak mogą wystąpić pewne niewielkie zmiany w kolorze podczas konwersji, można je łatwo rozwiązać poprzez regulację kontrastu i jasności itp.

Wykresy kolorów mogą być używane do konwersji kolorów rgb na CMYK, a PANTONE jest standardem branżowym. Pantone dostarcza różne książki o dopasowaniu kolorów, w szczególności zestaw Pantone Colour Bridge, które mają kolory RGB obok odpowiednika CMYK, co ułatwia ich dopasowanie.

Zobacz również