Drukarka bez papieru jest zupełnie bezużyteczna. Decydując się na jej zakup mamy świadomość, że trzeba uzupełniać papier, toner, czy tusz. Na nasze decyzje zakupowe wpływa wiele czynników takich jak cena, zaufanie do marki, czy jakość produktu. Ale czy wiemy czym powinniśmy się kierować? Czy informacje podane na opakowaniu są tylko dla specjalistów? I jaki papier wybrać w drukarniach cyfrowych? Dziś zastanówmy się nad różnicami w papierze.
Formaty popularne i mniej popularne
Oczywiście najbardziej popularnym i powszechnym formatem papierów ksero jest A4. To właśnie w takim rozmiarze najczęściej drukujemy wszelakie dokumenty. Do użytku domowego też najczęściej wybieramy właśnie ten format. Jednak naturalne są sytuacje, w których druk cyfrowy wykonuje się na większych formatach (A3, A2), czy też mniejszych (A5, A6). Oczywiście do większych formatów potrzebujemy większych urządzeń. Domowe drukarki raczej nie mają możliwości pracy na formatach większych niż A4. Wtedy musimy korzystać z większych urządzeń drukujących, na których możemy zrealizować nawet druk wielkich banerów.
Gramatura, czyli jak gruby jest ten papier
To właśnie dzięki temu podziałowi produkty przyjmują różne nazwy. Papier kartonowy czy toaletowy to nadal papier, jednak o zupełnie innej gramaturze. Gramatura papieru to właśnie nic innego jak waga jednego metra kwadratowego podana w gramach. Chodzi tu o grubość poszczególnych kartek. Im większa gramatura tym papier grubszy, mocniejszy i wytrzymalszy. I tak na przykład druk plakatów odbywać się będzie na papierze o wyższej gramaturze, niż druk zwykłych dokumentów. Oczywiście wraz z wartością gramatury zwiększa się też cena papieru.
Dobra drukarnia i klasa papieru
Jakość papieru, czyli jego klasa określana jest za pomocą liter. Wyróżniamy trzy klasy: A, B, C. Najwyższą jakość gwarantuje papier klasy A i to właśnie taki znajdziemy w najlepszych drukarniach. Jego używanie zapewnia bardzo dobre odwzorowanie kolorów, idealny kontrast oraz ostrość linii. Oczywiście literka B (klasa średnia) i C (klasa ekonomiczna) to niższe klasy papieru, ale jednocześnie dużo tańsze. Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości druku musimy liczyć się z wyższymi kosztami. Tania drukarnia zazwyczaj oferuje nam papier najniższej klasy, dlatego warto o to spytać przed realizacją większego zlecenia. Niekiedy spotkać można się też z klasami pomocniczymi A+, B+ i C+. Na pierwszy rzut oka nie widać różnic między poszczególnymi klasami, jednak zauważymy je kiedy tylko położymy kartki obok siebie. Widać to pod względem białości i jakości papieru. Warto zwrócić uwagę na klasę papieru przy wydruku ważnych dokumentów, prac magisterskich, czy kolorowych projektów.
Rozdzielczość monitora i... druku
Rozdzielczość zazwyczaj kojarzymy z drukarkami, ekranami komputerowymi, czy telewizorami. Jednak papier też jest oznaczany takim parametrem. Oznacza on maksymalną ilość punktów, które mogą być naniesione w dobrej jakości na konkretny arkusz. Tę wartość wyraża się symbolem DPI (dot per inch), co oznacza ilość plamek atramentu, które pokryją powierzchnię jednego cala. Z jednej strony papiery o wyższej wartości DPI są uważane za 'lepsze'. Z drugiej jednak praktyka pokazuje, że większe znaczenie ma jakość urządzenia drukującego, którego używamy. Drukarki sublimacyjne oferują rozdzielczość na poziomie 300 x 600 dpi, laserowe – około 1200 x 1200 dpi, podczas gdy atramentowe, aż 2400 x 9600 dpi.
Gładkość, jasność i biel papieru- jak to sprawdzić w drukarni internetowej?
W XXI możemy drukować przez Internet. Składamy zamówienie, przesyłamy plik i czekamy na realizację. Skąd w takim przypadku wiedzieć jaki papier wybrać? Jeśli chodzi o gładkość to cecha ta ma wpływ na jakość wydruku- im papier bardziej gładki tym wydruki są lepszej jakości. Jeśli zaś chodzi o biel papieru- to jego zdolność do równomiernego odbijania wszystkich kolorów, które wchodzą w skład światła. Informację taką znajdziemy na opakowaniu. Wyrażona jest w formie CIE, gdzie im wyższa jego wartość tym biel jest większa. Najlepszy papier, czyli najbardziej biały posiada stopień odbicia wynoszący 80 – 100 %. Tak więc każdą z tych informacji możemy zdobyć składając zamówienie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze zamówienie będzie wyglądało tak, jak założyliśmy.