10 lis 2017

5 zaskakujących faktów o kredkach- zobacz do czego jeszcze mogą się przydać!

​Kredki świecowe, ołówkowe, pastele a nawet kredki do brwi. Produkty, które tak dobrze znamy mają swoje stałe zastosowanie. Zazwyczaj myśląc o kredkach przypominamy sobie o czasach dzieciństwa. Jednak nie są one zarezerwowane tylko dla dzieci i nie służą jedynie do malowania. Przekonaj się czym jeszcze mogą Cię zaskoczyć i czego o nich nie wiedziałeś!

1. Biżuteria podwójnie kreatywna

Jak można połączyć miłość do biżuterii i pasję do rysowania? Zrobiła to Czeszka Anna Čurlejová, która zaprojektowała kredkową biżuterię. Nie jest to jednak wersja przeznaczona dla dzieci. To wyjątkowe zestawienie naszyjników, bransoletek, broszek i kolczyków. To nie tylko twórcze, ale i unikalne połączenie. Artystka odcina cienkie kawałki kredek- pionowo lub poziomo i tworzy z nich unikalne kompozycje. To wszystko zostaje pokryte i połączone transparentnym lakierem, który nadaje biżuterii połysku i elegancji. Każdy z nas może taką biżuterię kupić zamawiając poprzez stronę internetową Anny.

2. Kolorowa jazda na rowerze

Ekomarketing to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Specjalistka Teresa Hermann oraz inżynier Pepin Gelardi stworzyli wyjątkowy produkt. Contrail to pomysł, który czyni z naszego roweru kredkę! Jak to możliwe? Otóż do ramy roweru przyczepiamy pojemnik wypełniony specjalną ekologiczną kredą. Kiedy jedziemy koła naszego roweru 'rysują' po drodze. Zostawiamy za sobą kolorowy ślad, który nie tylko ozdabia szare ulice. Spełnia to też funkcje bezpieczeństwa: dzięki temu kierowcy wiedzą, w którym miejscu należy uważać na rowerzystów. Kreda jest całkowicie ekologiczna i zmywalna. Jeden pojemnik pozwala nam rysować przez 35 km.

3. Kredek używa nawet NASA

Czy wiedziałeś, że pierwszy obraz Marsa powstał namalowany kredkami? Zanim naukowcy NASA odebrali obraz z sondy Mariner 4, kolorowali dane numeryczne, uzyskując obraz powierzchni planety. To wszystko działo się w latach 60. XX wieku. Pracownicy nie mogli się doczekać na oficjalnie przetworzony obraz Marsa dlatego skleili paski papieru, zadrukowane liczbami, w planszę i zaczęli zapełniać ją kolorami. Powierzchnia Marsa okazała się kolorowanką. Pierwsze rzeczywiste obrazy dotarły na Ziemię dopiero jakiś czas później.

4. Kredki, po których można chodzić

Poznań znalazł bardzo ciekawe zastosowanie dla kredek. Co prawda nie do końca chodzi tu o ich realną postać. Na schodach prowadzących nad Wartę namalowano kredki na każdym stopniu. Najbardziej kolorowe schody w Polsce znalazły się w światowym zestawieniu najpiękniejszych schodów na świecie obok schodów rzeki z Seulu, obok pana z kotem z Malty czy 16th Avenue Tiled Steps w San Francisco. Inicjatorem projektu było Stowarzyszenie Ulepsz Poznań. Kredki na schodach pomalowały, ożywiły tę część miasta i wprowadziły mnóstwo koloru i życia do Poznania. Bo kredki mogą malować nie tylko na papierze, ale i w mieście!

5. Rzeźby jakby biurowe

Jennifer Maestre tworzy wyjątkowe rzeźby z ołówków, długopisów i oczywiście kredek. Jej pomysły sa bardzo kolorowe i oryginalne. Tnie kredki na małe kawałki, ostrzy je i tworzy wielobarwne kompozycje. Jej cel to perfekcyjne odtworzenie faktury i tekstury występującej w naturze. Szczególnie upodobała sobie morski świat. Najczęściej są to jeżowce, które ostrzegawczo stroszą kolce. Kolce jeżowców – niebezpieczne i piękne zarazem – są znakiem ostrzegawczym nie tylko w naturze, ale również w twórczości tej artystki. Tabliczka z napisem "nie dotykać" w przypadku jej twórczości byłaby zbędna.

Zobacz również