Osama bin Laden, Kuba Rozpruwacz, Dusiciel z Bostonu, Albert Einstein, Benjamin Franklin oraz Aleksander Wielki - oprócz tego, że wszyscy byli mężczyznami, którzy zapisali się w historii świata, łączy ich jeszcze jedno: leworęczność. W tym szacownym gronie osób z dominującą prawą półkulą mózgu znajduje się jeszcze około 10-12% ludzkości. Zobacz, jakie są stereotypy o leworęcznych, czym wyróżniają się i z jakimi problemami muszą borykać się na co dzień.
Największa mniejszość na świecie
Mówi się o nich największa mniejszość na świecie. Leworęczni, w przeciwieństwie do innych mniejszości, zamiast głośno manifestować swoje prawa, przystosowali się do życia w świecie zdominowanym przez praworęcznych.
W starożytności Inkowie uznawali leworęczność za dar bogów. Grecy i Rzymianie nosili na lewej dłoni obrączkę, by chronić się przed złem. W średniowieczu uważano, że lewą ręką posługują się czarownice oraz czciciele diabła. Według legend mieli być chrzczeni przez samego szatana lewą ręką. Przez kolejne stulecia leworęczni byli odrzucani przez społeczeństwo. W nowożytności leworęczność była oznaką złych nawyków, buntu oraz predyspozycji do bycia kryminalistą. Aż do późnych lat XX wieku, dominację prawej półkuli postrzegano jako upośledzenie.
Postrzeganie leworęczności jako wady widać także w języku. Po łacinie leworęczny - "sinistral" oznacza diabeł. Włoskie określenie "mancini" - kogoś nieuczciwego. Angielskie "left" pochodzi od staro-angielskiego "lyft" oznaczającego coś, kogoś słabego. W określeniu "cack-handed" wyraz "cack" oznacza odchody. Francuskie słowo "gauche" oznacza kogoś pozbawionego ogłady. W polskiej frazeologii na dobre zagościły takie negatywne sformułowania jak: "mieć dwie lewe ręce", czyli nie radzić sobie z wykonywaniem obowiązków czy też "wstać lewą nogą", czyli mieć zły humor. W Biblii przy okazji Sądu Ostatecznego potępieni przechodzili na lewą stronę.
Mimo krzywdzących stereotypów, które powstały na temat leworęcznych, osoby leworęczne radzą sobie całkiem dobrze. Wielu z nich zamiast sięgać po artykuły biurowe dla leworęcznych, korzysta z tych, standardowych, stosowanych przez praworęcznych.
Siła nawyku, czyli leworęczni w biurze
Z badań wynika, że aż 60% osób leworęcznych, pracując przed komputerem, myszkę ma umiejscowioną po prawej stronie. Obecnie ze względu na popularność laptopów, wielu z nich korzysta z touchpadów, gdzie mogą sobie wybrać, którą ręką chcą go obsługiwać.
Naukowcy twierdzą, że dzięki szybszemu przesyłowi danych pomiędzy dwoma półkulami, leworęczni myślą szybciej i radzą sobie lepiej jeśli chodzi o gromadzenie dużych ilości danych niż ich praworęczni znajomi. Z tego względu lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi od nich szybkości w działaniu. Badania dowiodły, że mają także szybszy refleks dlatego często zostają sportowcami.
Co więcej, profesor Searleman z Uniwersytetu w Nowym Jorku obliczył, że wśród osób z IQ ponad 140 punktów więcej jest osób leworęcznych niż praworęcznych, mimo że ci pierwsi stanowią tylko 10% całej populacji. Wyższy poziom inteligencji u przebadanych osób wynika z tego, że osoby leworęczne korzystając z narzędzi dostosowanych do praworęcznych, takich jak noże, nożyczki czy też obsługa myszki czy biegów w samochodzie, nieustannie ćwiczą lewą półkulę, podczas gdy u ich praworęcznych kolegów prawa półkula "odpoczywa". Wnioskując, leworęczny pracownik łatwiej poradzi sobie z wyszukiwaniem nowych rozwiązań, ponieważ życie wymusza na nim, by bez przerwy poszukiwał nowych rozwiązań w praworęcznym świecie.
Ach, ten rozmazany tusz na kartce
Niemal każda leworęczna osoba choć raz w życiu pisząc rozmazała tusz na kartce. Pisanie wolnoschnącym tuszem jest szczególnie uciążliwe przy pracach polegających na wypełnianiu formularzy czy dokumentów. Rozwiązaniem są pióra ze szybkoschnącym tuszem oraz długopisy szybkoschnące. Dzięki temu tekst nie zostanie rozmazany, a zapis będzie czytelny i estetyczny. Na rynku istnieje również wiele wyprofilowanych długopisów oraz piór dla leworęcznych, których kształt ułatwia pisanie osobom leworęcznym. Odpowiednio wyprofilowane pióro to nie tylko narzędzie idealne dla leworęcznych pracowników, ale również dla dzieci, które dopiero uczą się pisać.
Według przedstawicieli Ergonomii i Kształtowania Środowiska Pracy, miejsca pracy powinny być dostosowane zarówno do osób leworęcznych, jak i praworęcznych. Dlatego, jeśli leworęczny pracownik sobie życzy, powinien mieć zapewnioną klawiaturę dla osób leworęcznych, a także myszkę do komputera, specjalnie dopasowane nożyczki oraz długopisy ze szybkoschnącym tuszem.