3 gru 2020

Jaka jest różnica w wykończeniach papieru?

Papier jest zazwyczaj w wielu formach znany zawodowo jako "zapas". Najlepszy papier do danego projektu można określić tylko wtedy, gdy zna się różne rodzaje dostępnych papierów, jak przedstawiono poniżej. Zwróć uwagę na różne rodzaje i przydatność każdego z nich do swojego projektu.

Papier powlekany

Ten rodzaj papieru, jak sugeruje tytuł, ma na sobie rodzaj powłoki, która zazwyczaj jest wykonana z glinki porcelanowej i jest używana do uzyskania jedwabistego wykończenia. Papier powlekany ma również pewne błyszczące wykończenie, które może być jedwabiste lub matowe i najlepiej nadaje się do projektów wymagających delikatnego wykończenia. Z tego powodu papier powlekany określany jest również jako papier artystyczny i jest najlepszym przykładem tego papieru. To właśnie na tym papierze drukuje się ulotki, menu, broszury i ulotki, które są tak często spotykane w korespondencji reklamowej wszelkiego rodzaju produktów i usług.

Papier niepowlekany

Najwyraźniej jest to papier, który nie posiada powłoki z glinki porcelanowej ani błyszczącego wykończenia. Nie są one tak gładkie jak papiery powlekane, ponieważ mają lekko ziarnistą fakturę. Jest to najczęściej spotykana forma papieru spotykana u lokalnego dostawcy materiałów piśmiennych i idealnie nadaje się do stosowania w drukarkach laserowych i kserokopiarkach. Jest to również preferowany rodzaj papieru do produkcji materiałów piśmiennych dla biznesu i jest szeroko stosowany w tym celu. Papier niepowlekany staje się coraz bardziej popularny do drukowania prestiżowych broszur i katalogów dla firm, które chcą nadać swojemu wizerunkowi bardziej naturalny wygląd, ale bez wydatków na materiały z recyklingu, dlatego też jest najlepszą alternatywą dla powlekanego papieru artystycznego. Ta kategoria rodzaju papieru jest również dostępna w kilku odmianach, np:

Papier typu Laid

Jest to wysokiej jakości papier, który często ma teksturowane wzory, takie jak równoległe linie. Niektóre z tych wzorów są robione ręcznie i jest to najchętniej wybierany papier do produkcji artykułów papierniczych dla biznesu i nadaje mu powiew prestiżu i klasy.

Papier wełniany

Jest to również papier wysokiej jakości, podobnie jak papier laid, ale brak w nim wzorów teksturowanych lub prążkowanych, które występują w papierze laid. Papier ten jest również szeroko stosowany do produkcji artykułów papierniczych dla firm. Nie jest on jednak tak klasyczny jak papier laid, jeśli chodzi o materiały piśmienne biznesowe.

Papier typu Bond: Jest to najczęściej spotykany rodzaj niepowlekanego papieru i można go znaleźć w wielu biurach, dużych i małych. Jest on znany jako papier ekonomiczny lub niepowlekany papier wełniany. Jest to typ papieru powszechnie stosowany w faksach lub kserokopiarkach.

Recyklingowany

Surowiec wtórny jest, jak sama nazwa wskazuje, wykonany z odnawialnej masy papierowej wielokrotnego użytku. Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów pochodzących z recyklingu, w tym częściowo z recyklingu i w całości z recyklingu. Zazwyczaj im wyższy odsetek papieru poddanego recyklingowi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że stanie się on biały. Wysoki stopień bieli wynika zazwyczaj z faktu, że jest on wysoko przetworzony, a włókna papierowe są bielone w celu uzyskania jak najbardziej białego koloru. Większość materiałów pochodzących z recyklingu przypomina kolor pozabiały, ale nie jest to szkodliwe dla produktu końcowego, a jedynie wzmacnia jego "zrównoważone" właściwości. Co więcej, papier z recyklingu jest droższy od innych.

Zobacz również