15 wrz 2017

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o drukarkach 3d

​Drukarki 3d to modny i innowacyjny produkt na rynku. Cały świat zastanawia się jakie znajdzie się ich kolejne zastosowanie. Drukarki 3d budują domy, mogą tworzyć broń, a nawet wykorzystywane są w medycynie. Przełomowy wynalazek wkradł się do naszego świata na dobre. Tak jak łatwo dostępny jest druk broszur, tak samo powszechny stał się druk 3d. Warto więc wiedzieć na jakich zasadach działa, co nam ułatwia i jakie szanse przed nami otwiera.

Od miłości do drukarki 3d

Za twórcę techniki druku przestrzennego uznaje się Charlesa Hulla, który opracował ją w 1984 roku i opatentował dwa lata później. Wkrótce zaczęto tworzyć drukarki 3d masowo i komercyjnie. Pierwszym wydrukowanym przedmiotem przez pomysłodawcę tej technologii była filiżanka do herbaty dla ukochanej żony. To ona pierwsza doświadczyła potęgi drukowania przestrzennego. Metody druku i konstrukcje drukarek rozwijały się i ulepszały. Jednak już od tego momentu zaczęto zastanawiać się, jakie szersze zastosowanie może znaleźć taki druk. Cyfrowy świat, w którym żyjemy znalazł na te pytania odpowiedź bardzo szybko.

Drukarka, która ratuje życie

Zastosowanie druku 3d w medycynie można nazwać przełomem, który staje się codziennością. Drukowane serce zostało użyte do uratowania niemowlaka. Do rewolucyjnej operacji doszło w USA na dwutygodniowym dziecku cierpiącym na wrodzoną wadę serca. Z powodzeniem można już wytwarzać ściśle dopasowane, a nawet tkanki. Ponadto lekarze z Wielkiej Brytanii wydrukują uszy dla chorych dzieci. Na tę operację, czeka obecnie już kilkanaścioro dzieci z Bombaju i Indii. Dobrym przykładem może być także dentystyka, gdzie za pomocą drukarki 3d możemy stworzyć nowe implanty zębów lub jedyne w swoim rodzaju, spersonalizowane plomby. Druk 3d komórek ma bardzo duże zastosowanie w prowadzeniu badań nad leczeniem różnego rodzaju chorób i wirusów, jak również nowotworów.

Ludzie potrzebują druku 3d

Czy faktycznie nowa technologia jest nam w życiu potrzebna? Odpowiedzią na to pytanie jest wzrastające zapotrzebowanie na wydruki 3d. W Szanghaju wydrukowano osiedle. Wykorzystano do tego ogromnych rozmiarów drukarkę do druku betonowego. Jednym elementem, który nie został wydrukowany, były okna. Osiedle składa się z 10 domów i powstało w zaledwie 24 godziny. Z kolei w Holandii właśnie powstaje dom, którego wszystkie elementy, łącznie z wyposażeniem, mają powstać dzięki możliwościom technologii druku 3d. Drukowanie przestrzenne przychodzi z pomocom architektom, którzy oprócz standardowych wizualizacji chcą oferować swoim klientom makiety architektoniczne.

Powszechność i dostępność

Koszt drukarki 3d wciąż jest relatywnie wysoki, ale stopniowo pojawiają się urządzenia przystępniejsze cenowo. Możliwe więc, że już za kilka lat będzie to przedmiot codziennego użytku, taki, jak komputer czy zwykła drukarka. Każdy z nas będzie mógł mieć ją w domu. Póki co z pomocą przychodzi drukarnia internetowa 3d. Tak, nowa technologia stała się o tyle powszechna i dostępna, że możemy zamówić przedmiot wydrukowany przestrzennie nawet nie wychodząc z domu. Drukarnie oferują nam nie tylko druk, ale i skanowanie przedmiotów: dokumentacja techniczna (rysunki techniczne, czy pliki modeli 3d) nie jest ci potrzebna, wystarczy, że posiadasz fizyczny element. Wykorzystując skaner 3d, można stworzyć trójwymiarowy plik. Czy można wydrukować jedzenie? Czyli z czego można drukować W zastosowaniu domowym drukować można z tworzyw sztucznych takich jak: PLS, ABS, PVA czy nylon. W przypadku dużych drukarek polecane są oryginalne filamenty w różnych kolorach, ale przede wszystkim o różnych funkcjach. Szaleństwo w kwestii materiałów prowadzi do ciekawych efektów. Do celów konstruktorskich lub rzeźbiarskich, wykorzystać można cement lub glinę. Do dyspozycji mamy nawet włókno zawierające około 40% recyklingu drewna, które po wydrukowaniu ma „wyglądać jak drewno” i nawet „pachnieć jak drewno”. Drukować można również z piasku, wosku, papieru czy materiałów organicznych. Ale co ciekawe drukować można też z jedzenia: z gumy do żucia lub też z czekolady. Hiszpanie opracowali drukarkę do jedzenia o nazwie Foodini. Drukuje m.in. burgery z serem i pizzę z sosem pomidorowym. Do takiej drukarki można z powodzeniem włożyć makaron, mięso, ugotowane ziemniaki albo zmiksowane owoce.W tym roku otwarty zostanie pierwszy amerykański salon sprzedający drukowane jedzenie.

Czy istnieje tania drukarnia 3d?

Zalety nowoczesnej technologii druku 3d mogą być wykorzystywane przez przedsiębiorstwa działające w wielu różnych branżach, przynosząc im liczne korzyści i usprawnienia. W przemyśle ogranicza się czas poświęcany na projektowanie. Dzięki temu koszty realizacji projektu bardzo się zmniejszają. Architekci lub biura projektowe zminimalizują koszty etapu prób i testów i oczywiście przygotują atrakcyjny model swojej koncepcji. Dobra drukarnia 3d oczywiście jest droższa niż te tradycyjne, ze względu na sposób działania i koszty materiałów do druku. Jednak w szerszej perspektywie jest to inwestycja, która się opłaca. Z drugiej strony dobrą inwestycją może być również zakup swojej własnej drukarki. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno jakość urządzenia jak i umiejętności drukującego mają znaczenie.

Zobacz również