23 paź 2017

Rodzaje papierów specjalistycznych

​Kompan naszego biurowego żywota, często ofiara naszych mniej lub bardziej artystycznych uniesień . Piszemy po nim , drzemy lub przycinamy go. Papier, jest z nami już od dwóch tysięcy lat, w wielu różnych odmianach. Trudno byłoby sobie wyobrazić dobrze prosperujące biuro bez papieru. Dzisiejsze możliwości rzutują oczywiście również na rosnące wymagania co do dobrej jakości drukowania. Taką mogą zapewnić specjalistyczne rodzaje papieru, które każda szanująca się i dobra drukarnia powinna posiadać w swoim zaopatrzeniu.

Pomaluj mój świat.

Oczywiście pierwszym papierem na jaki możemy trafić gdy wybieramy specjalistyczne rodzaje jest papier kolorowy do drukarek. Zasadniczo różni się od standardowego papieru paletą barw. W jego odmianach można znaleźć praktycznie każdą barwę oraz format. Wyjątkowo dobrze sprawdza się podczas gdy chcemy nadać atrakcyjnego wyglądu naszym wydrukom, a także pomaga w przykuwaniu uwagi na istotniejsze strony. Sprawdza się podczas wydruku ogłoszeń czy też zaproszeń. Dobrze współgrają z większością czcionek oraz urządzeń drukujących.

Przyjemna i łagodna

Poszukując papieru, który będzie przede wszystkim delikatny i przyjemny w dotyku. Zdecydowanie powinniśmy skierować naszą uwagę w stronę papieru satynowego. Jak sławna tkanina, papier również jest przyjemny w dotyku. Idealnie wkomponuje się w sytuacjach, których chcemy być odebrani przez odbiorcę bardzo elegancko. Swoją strukturą nadaje szyku i jakości. Podobnie jak kolorowy sprawdzi się podczas drukowania zaproszeń lub podziękowań.

Nie tylko przy tablicy

Papier kredowy lub inaczej kredowany to kolejny „kolega”, którego powinna posiadać każda drukarnia cyfrowa. Zwany popularnie kredą, to bezdrzewny powlekany dodatkową warstwą mieszaniny pigmentu oraz kleju. Jest znacznie twardszy i cięższy od zwykłego papieru. Z reguły im wyższa gramatura tym papier jest sztywniejszy. Druk plakatów, broszur reklamowych, voucherów lub zaproszeń w papierze kredowym to bardzo dobre rozwiązanie.

Piękny w użyciu

Na szczególną uwagę zasługuje także papier ozdobny. Jego charakterystyczną cechą jest fakt, że może być praktycznie jakikolwiek byśmy sobie nie zażyczyli. Cechuje się ogromną różnorodnością w swoim wzornictwie oraz palecie szablonów jaki możemy znaleźć. Stosowany również dla wyróżnienia pozycji dokumentu chociażby eleganckich wizytówek lub dyplomów. Zazwyczaj podoba się młodszym, aczkolwiek przy odpowiednim doborze wzoru i koloru może być używany przez np. firmy.

Zobacz również