Większość z nas zaczynając karierę zawodową to przerabiała. Odpowiadamy na ogłoszenie w sprawie pracy, a tutaj proszą nas o wysłanie CV. Nagle w głowie zaczyna kłębić się milion pytań. Jak mam napisać CV? Co powinienem w nim wpisać? Dokumentacja techniczna naszych osiągnięć to często twardy orzech do zgryzienia . Warto więc być dobrze przygotowanym gdy tak z pozoru błaha rzecz może zdecydować o naszym zatrudnieniu. Oto kilka sugestii :
Streszczaj się
CV to nie epopeja narodowa, nie musisz produkować nagle 12 tomów i 90 rozdziałów by zrobić wrażenie na czytelniku. Potencjalnego pracodawcy raczej nie zainteresuje, że jako czwartoklasista chodziłeś do kółka garncarskiego w świetlicy na osiedlu. Zawieraj zwięzłe i konkretne informacje o Tobie i twojej karierze. Np. jeżeli pracowałeś w drukarni „Kojot” to piszesz: „Drukarnia cyfrowa – Kojot” następnie stanowisko i ramy czasowe Twojego zatrudnienia tam. Analogicznie każdą kolejną udokumentowaną formę zatrudnienia, prezentuj w ten sam sposób.
Daj się zobaczyć
Nie każdy może wyglądać na zdjęciach jak Kate Moss, to oczywiste. Jednak fotografia w CV może być solidną podstawą do zbudowania pierwszego wrażenia. Zdjęcie sprawia, ze Twój dokument wydaje się być bardziej profesjonalny. Jest także elementem przełamującym kilkadziesiąt linijek tekstu co dla czytającego z pewnością będzie w pewien sposób ulgą. Oczywiście, zdjęcie powinno być wykonane starannie i w dobrej jakości, najlepiej u fotografa. Pewna postawa z delikatnym uśmiechem tak by wzbudzać sympatię oraz zaciekawić rekrutującego.
Nie bujaj
Nie wstydź się swojego dorobku, nawet jeśli nie jest on bardzo imponujący. Pisz prawdziwe informację o swoich faktycznych zajęciach nie o tych wydumanych. Odwołując się więc do wcześniejszego przykładu pracy w drukarni. Jeżeli Twoim zadaniem był druk plakatów to nie pisz o tym, że zarządzałeś infrastrukturą powierzchni ściennych w mieście. Raz, że takie napompowane frazy brzmią głupio, dwa te bzdury można szybko zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przyłapanie na nawet drobnej nieszczerości skreśli Twoją kandydaturę w danej firmie już raczej na dobre.
Nie spiesz się
Rekrutacja nie poczeka na nas pół roku, jasne. Należy jednak pamiętać o tym, że wypełnianie ważnych dokumentów w pośpiechu może zakończyć się źle. Dlatego po pierwszym wypełnieniu CV, zapisz je na dysku i odejdź od komputera. Zostaw sobie czas na wysłanie dokumentu i przejrzyj ponownie jutro lub za dwa, trzy dni. Być może przypomnisz sobie o jakimś kursie bądź umiejętności, która wyleciała Ci z głowy w chwili pierwszego tworzenia CV. Nie martw się, proces rekrutacji w firmach z reguły trwa nie krócej niż kilka tygodni, więc na pewno z wszystkim zdążysz.
Czyste sumienie
Mimo, że większość rekrutacji odbywa się w pierwszym etapie elektronicznie to wciąż zdarzają się przypadki gdzie wymagane jest dostarczenie papierów drogą pocztową bądź osobiście. Nie jest to z pewnością najwygodniejszy sposób ale czasem trzeba się dostosować. Gdy nie posiadamy w domu drukarki, warto skorzystać choćby z drukarni internetowej. Wysyłamy CV online i odbieramy dokument już na miejscu za symboliczną opłatą. Gdy już mamy wydrukowany pożądany papier (warto zrobić sobie kilka kopii), to wkładając w koszulkę oraz wytrzymałą teczkę zabezpieczającą przed zniszczeniami. Nasz dokument może powiedzieć o nas więcej niż tysiąc słów. Więc profesjonalnie wydrukowane CV, schludne i czyste na dobrej jakości papierze będzie niewątpliwym atutem.