18 wrz 2020

Często zadawane pytania dotyczące kupowania wydruków online

Będąc firmą poligraficzną online, klienci zadają nam wszelkiego rodzaju pytania dotyczące przygotowania projektu graficznego i składania zamówień online. Oto niektóre z najnowszych pytań, które wydają się być dość popularne.

Jak mogę zaprojektować mój katalog lub ulotki?

Każda praca jest inna, więc istnieje wiele opcji odpowiadających Twoim potrzebom. Jeśli masz jakieś "pochodzenie" (dzieło sztuki, fotografia i tekst) w oryginalnym, wysokiej jakości formacie cyfrowym, to może być możliwe, że drukarnie zrealizują projekt we własnym zakresie.
Jeśli brakuje Ci oryginalnych plików cyfrowych, ale masz pomysł na projekt, możesz udać się do profesjonalnego projektanta graficznego, który może stworzyć wysokiej jakości wydruki, których drukarki będą wymagać.
Trudną częścią drukowanych materiałów jest często tekst. Pisanie w profesjonalnym standardzie, który jest odpowiedni dla Twoich odbiorców, jest sztuką samą w sobie i nie powinno być niedoceniane. Chociaż jest to kosztowne, warto zatrudnić firmę marketingową, która zajmie się całą pracą, grafiką, fotografią i wszystkimi ważnymi tekstami, ale upewnij się, że otrzymasz pliki cyfrowe o wysokiej rozdzielczości wszystkich elementów projektu do przyszłej adaptacji, aby Twoja inwestycja zwróciła się w przyszłości.

Na co muszę zwrócić uwagę przy zamówieniu druku?

Upewnij się, do czego służy ten druk. Wydaje się proste, ale dotyczy to również odbiorców, tego, co przekazuje druk i jak długo będzie on aktualny.
Na przykład, jeśli informacja o druku stanowi ogólne wprowadzenie do Twojej organizacji i będzie Twoją wizytówką, może być ona wykorzystywana przez kilka następnych lat i w różnych sytuacjach. Dlatego też właściwe może być zainwestowanie teraz w większy nakład, który jest tańszy niż w przyszłości. Można również użyć papieru typu premium, jeśli odpowiada on zamierzonej grupie odbiorców lub produktowi/usłudze.

Niektóre kluczowe punkty, na które należy zwrócić uwagę przed wysłaniem pracy do drukarki:

  1. Należy zachować równowagę pomiędzy obrazami i informacjami. Duże zdjęcie może nie powiedzieć ludziom tego, co powinni wiedzieć.
  2. Upewnij się, że masz zdjęcia o wysokiej rozdzielczości. To nie jest nic z Internetu, nic z telefonu z aparatem fotograficznym i nic z wydruku fizycznego.
  3. Przejrzyj i "wypróbuj" swój projekt, nawet jeśli został zrobiony profesjonalnie. Sprawdź pisownię, każdy numer, każdy e-mail lub adres internetowy, kody produktów i ceny. Błędy mogą być kosztowne.
  4. Podaj jasne instrukcje dla swoich drukarek. To jest trudne, gdy zaczynasz, ale nie bój się powiedzieć swoim drukarkom, że każda dobra drukarka będzie szczęśliwy, aby porozmawiać z tobą przez opcje i pomóc Ci dokonać właściwego wyboru, aby można było jasne, co chcesz.
  5. Nalegaj na zobaczenie dowodu każdej pozycji przed oddaniem do druku.
  6. Sprawdź dowód w każdym szczególe, jak to zrobiłeś przed wysłaniem go w. Zrób to z dala od drukarek i niech druga osoba sprawdzi to również, to jest bardzo łatwe do zobaczenia, co oczekujesz zobaczyć, a nie to, co jest naprawdę napisane.

Czy jakość papieru ma znaczenie?

Papier, który wybierzesz, może mieć wpływ na wygląd i wrażenie gotowego zadania drukowania oraz na cenę. Papiery błyszczące są zwykle tańszą opcją, a niepowlekane materiały są droższe w przypadku większych nakładów. Jednak w przypadku zadań z wysokim pokryciem tuszem nie ma obecnie dużej różnicy między wykończeniem na papierze błyszczącym a jedwabnym. Można również skorzystać z opcji dodatkowych wykończeń, takich jak laminowanie, spot UV, itp. Tak więc wszystkie drukarki chętnie porozmawiają z Tobą na temat opcji i powinny być w stanie dostarczyć Ci próbki, abyś mógł zobaczyć wszystkie wykończenia dla siebie.
Większość cen druku składa się z kosztu konfiguracji maszyny, więc zawsze wybieraj druk cyfrowy dla niskich nakładów, zwykle poniżej 1000.

Potrzebuję tylko pudełko lub dwie broszury. Czy utrzymanie numerów na niskim poziomie utrzyma pokrywę kosztów?

Głównym kosztem jest konfiguracja drukarki dla danego zadania. Więc jeśli zamówisz 5000 zamiast 1000, cena za jednostkę będzie znacznie niższa. Dlatego lepiej jest zamawiać w miarę możliwości dla swoich przyszłych potrzeb. Jeśli jednak jesteś dopiero po małym nakładzie druku, przejdź na cyfrowy. Jakość druku jest nieco niższa, ale koszty konfiguracji są niższe, więc opłacalne jest zamawianie w miarę potrzeb.

Gdzie mogę dostać zdjęcia, których potrzebuję?

Zatrudnienie profesjonalnego fotografa dostosowanego do tej linii pracy naprawdę poprawiła jakość drukowanych materiałów i da Ci obraz dostosowany do Twoich potrzeb. Może to być kosztowne, ale jeśli skoncentrujesz się na kluczowych, wielokrotnego użytku zdjęciach, możesz je powtórzyć, aby zyskać na inwestycji w przyszłość. Istnieje wiele stron internetowych poświęconych fotografii stockowej, takich jak Shutterstock, gdzie można kupić licencję na bardziej ogólny, ale profesjonalny wizerunek. Pamiętaj, aby wybrać najwyższy DPI, ponieważ niektóre opcje są tylko do użytku w Internecie i dlatego nie nadają się do druku.

Potrzebuję tylko nowej broszury i kilku plakatów. Czy to ma znaczenie, jakiej drukarki używam?

Jeśli drukujesz tylko kilka elementów, wybór typu drukarki będzie zależał głównie od jakości, której potrzebujesz. Różne drukarki są lepiej dostosowane do różnych zadań drukowania, zwłaszcza jeśli szukasz dokładnych, mocnych kolorów.

Jeśli masz specyficzne wymagania dotyczące druku, poproś o próbki z dostępnych drukarek, abyś sam mógł zobaczyć różnicę. Tam, gdzie najważniejsza jest wysoka jakość druku, najlepiej unikać drukarek wysokostrumieniowych, ponieważ tamtejsze maszyny często nie nadążają za profesjonalną produkcją dedykowanych, dużych firm poligraficznych.

Czy kolorowe wydruki będą się odpowiednio odtwarzać?

Kolory różnią się nieznacznie w zależności od typu procesu drukowania i rodzaju papieru. Na przykład, druk litowy i cyfrowy powoduje bardzo nieznaczną różnicę w kolorze, a wszelkie niepowlekane materiały papierowe, takie jak klej, sprawią, że kolory Twoich dzieł sztuki będą wydawać się nudniejsze niż papier powlekany.
Ogólna zasada jest taka, że tak długo jak Twoje dzieło jest dostarczane jako CMYK, to będzie dobrze, jeśli jest dostarczane jako RGB, to kolory będą się zmieniać. Jeśli jest to możliwe, najlepiej jest, aby drukarka najpierw sprawdziła pliki, aby mogła poinformować Cię o ewentualnych problemach.

Jeśli moje ceny lub istotne informacje muszą zostać zmienione, jak późno można dokonać zmian?

Gdy dzieło sztuki jest już w drukarni, zwykle jest już za późno na wprowadzanie zmian. Wszystkie zmiany muszą być dokonane na etapie projektowania, ale najlepiej jest zdecydować się na właściwe informacje od początku. Ponieważ ceny często się zmieniają, należy rozważyć osobny arkusz z wkładkami. Broszura główna może pozostać aktualna dłużej i być wyższej jakości, a jednocześnie oszczędzać na kosztach związanych z wkładką.

Kto jest odpowiedzialny za korektę i upewnienie się, że w gotowej pracy nie ma żadnych błędów?

W skrócie, ty jesteś. Drukarki rzadko wykonują odbitki próbne, ponieważ podpisują je Państwo, aby wziąć za to odpowiedzialność, chyba że zaprojektowały je dla Państwa, a przedruk będzie na Państwa koszt. Bądź wybredny w czytaniu wydruków próbnych i każ jak największej liczbie osób robić to samo. Zachowaj kopię zmian, o które prosiłeś i uzyskaj nowe odbitki próbne, jeśli zaszły istotne zmiany, abyś mógł sprawdzić wszystkie informacje.

Co się stało, jeśli nie jestem zadowolony z jakości pracy?

Zawsze najlepiej jest uzyskać różne próbne pakiety przed osadzeniem na drukarce, co daje najlepszy obraz tego, jak wygląda ich praca. Jeśli jednak masz problem z produktem końcowym, zawsze powinieneś skontaktować się od razu z firmą poligraficzną, ponieważ wiele z nich ma limit czasowy na zgłoszenie reklamacji. Dobra firma zawsze zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby rozwiązać wszelkie problemy i spróbuje dojść do porozumienia z Tobą.

Zobacz również