11 lis 2020

Druk cyfrowy a druk Litho

Zalety i porównania

Rozwój technologii druku cyfrowego przyniósł ze sobą postęp techniczny, opcje i ekscytujące funkcje dla druku komercyjnego. Wraz z tym postępem na rynku pojawiło się również pewne zamieszanie i ważne jest, aby poznać zalety i wady nowego sposobu drukowania i porównać go z tradycyjną litografią offsetową, tak aby można było dokonać świadomego wyboru dla swojego projektu.
Należy zauważyć, że litografia offsetowa jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem druku w przypadku dużych nakładów pracy komercyjnej. W tym procesie właściwy obraz jest drukowany na płycie, a następnie jest on drukowany w technice offsetowej lub przenoszony z płyty na elastyczny koc i wreszcie na powierzchnię druku. Proces ten polega na odpychaniu oleju i wody, a obraz, który ma być wydrukowany, otrzymuje farbę drukarską z wałków. Obszar niedrukujący wokół obrazu przyciąga wodę i pozostaje bez farby drukarskiej.
Druk cyfrowy eliminuje wiele etapów mechanicznych opisanych powyżej w przypadku druku offsetowego. Nie ma potrzeby wykonywania filmów i odbitek próbnych kolorów ani ręcznego zdejmowania elementów ze sobą i wykonywania płyt. Wszystko to odbywa się cyfrowo w mgnieniu oka.
Dlatego ważne jest, aby zbadać wady i zalety każdej z metod, tak aby wiedzieć, która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Twojego projektu.

Zalety druku cyfrowego

- Krótszy obrót
- Każda odbitka jest taka sama. Dokładność jest lepiej osiągana przy mniejszej ilości odpadów i rozbieżności dzięki wyeliminowaniu procesu ręcznego.
- Tani druk małonakładowy. Ponieważ koszt jednostkowy każdej ilości może być większy niż w przypadku druku offsetowego, uwzględnienie kosztów założenia w druku cyfrowym skutkuje niższymi kosztami niektórych procesów drukowania.
- Druk danych, który jest zmienny, jest rodzajem druku cyfrowego, który można dostosować do własnych potrzeb. Za pomocą bazy danych lub pliku zewnętrznego informacje, grafika i tekst mogą być modyfikowane na każdym elemencie bez zwalniania lub zatrzymywania prasy. Na przykład personalizowane litery mogą być drukowane z inną nazwą i adresem na każdej z nich. Ten rodzaj druku jest wykorzystywany przede wszystkim do marketingu bezpośredniego, rozwoju relacji z klientami i reklamy.

Zalety druku offsetowego lub LITHO

- Wysoka jakość obrazu
- Prace na różnych powierzchniach drukowych, w tym na materiale teksturowanym, do 450 g/m2 (druk cyfrowy zwykle pozwala na druk tylko do 350 g/m2).
- Koszt jednostkowy maleje wraz ze wzrostem ilości.
- Oferuje jakość i efektywność kosztową przy dużych ilościach pracy. Prasy cyfrowe są bardzo zbliżone do offsetu pod względem stosunku kosztów do korzyści w przypadku wysokiej jakości pracy, ale druk offsetowy nadal prowadzi w produkcji wysokonakładowej.
- Nowoczesne prasy offsetowe wykorzystują komputerowy system druku w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu komputerowo-filmowego, który znacznie podnosi jakość druku.
Aby jeszcze bardziej wyjaśnić i pomóc w podjęciu decyzji, skorzystaj z poniższej listy kontrolnej:
- Ilość: Druk offsetowy składa się z pełnego obciążenia kosztowego. Krótkie nakłady mogą mieć wysoki koszt jednostkowy, ale wraz ze wzrostem ilości, koszt jednostkowy druku offsetowego maleje. Niewiarygodnie krótkie serie w przypadku druku cyfrowego mogą kosztować znacznie więcej, podczas gdy ogromne ilości mogą mieć niższy koszt jednostkowy.
- Nośnik druku: opcje stale rosną wraz z cyfrowym systemem druku, ale druk offsetowy jest nadal najbardziej elastyczny. Czy to na specjalnym papierze, czy też na różnych rodzajach wykończenia, czy też na nietypowych powierzchniach drukarskich, czy też po prostu na unikalnym rozmiarze, druk offsetowy może zrobić to wszystko.
- Kolor: Zastosowanie czterokolorowego druku procesowego jest powszechne w prasach cyfrowych. Jeśli potrzebujesz czarnego atramentu lub jednego lub więcej kolorowego tuszu, druk offsetowy może stanowić bardziej rozsądne rozwiązanie. Jeśli potrzebujesz czterokolorowy druk, cyfrowy może zapewnić lepsze rozwiązania w tańszych z góry wydatków.
- Nadal w kolorze: Druk offsetowy zapewni Ci doskonałe rezultaty, jeśli planujesz druk przy użyciu systemu dopasowującego Pantone® , ponieważ wykorzystuje on rzeczywiste farby Pantone®. Druk cyfrowy symuluje kolor przy użyciu czterokolorowej metody dopasowania, więc niektóre drukarki cyfrowe mogą dawać mniej precyzyjne dopasowanie kolorów.
- Zwrot akcji: Jeśli potrzebujesz go wczoraj, druk cyfrowy oferuje najszybsze wydruki i dostawy.
- Potwierdzenie: Druk cyfrowy zapewnia precyzyjne wydruki próbne, ponieważ to co widzisz jest przykładem prawdziwego druku. Druk offsetowy nie może zaoferować dokładnego proofingu kolorystycznego, ponieważ jest to rzeczywiście bardzo kosztowne zadanie.
- Dostosowywanie: Bez wątpienia, druk cyfrowy oferuje najbardziej przystępny cenowo druk dla niestandardowych materiałów marketingowych/reklamowych, przesyłek reklamowych, listów i wielu innych tego typu materiałów.
Podsumowanie
Upewnij się, że rozmawiasz z drukarką przed wysłaniem pracy do drukowania po wykorzystaniu powyższych informacji do dokonania wyboru.

Zobacz również