13 wrz 2017

Kiedy malujesz to się nie stresujesz - fenomen kolorowanek dla dorosłych

​Stres uznaje się za jedną z chorób XXI wieku. Dotyczy nas wszystkich- zarówno w pracy jak i w życiu osobistym. Można sobie z nim radzić na różne sposoby, począwszy od lekarstw, poprzez ćwiczenia odstresowujące i na słuchaniu klasycznej muzyki kończąc. Ostatnio dużą popularność zyskały kolorowanki dla dorosłych, które szybko trafiły na półki z bestsellerami w naszych księgarniach. Terapeuci podkreślają ich niesamowity wpływ na walkę ze stresem. Skąd ta moda? I czy to rzeczywiście działa?

Stary nowy trend

Kolorowanki to kolejny trend- tuż po czytaniu literatury dziecięcej- który dorośli przejęli od dzieci. Na punkcie kolorowanek najpierw oszalała Wielka Brytania, później Korea Południowa, a potem już cały świat. Za pomysłodawczynię uważa się brytyjską ilustratorkę i graficzkę. Johanna Basford na początku myślała, że to głupie i tylko dla niej kolorowanie wydaje się fajne. Zaprojektowała jednak książkę i udała się do drukarni cyfrowej. Wydawnictwo Laurence King Publishing początkowo wydrukowało mały nakład 16 tys. egzemplarzy, bo nie byli pewni, czy ludziom ten pomysł się spodoba. Szybko okazało się, że dorośli chcą malować, a pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Co nas przyciąga do kolorowanek?

Według naukowców kolorowanki przypominają nam o beztroskich czasach dzieciństwa, kiedy to siadaliśmy z kredkami w ręce i nie mieliśmy żadnych innych zmartwień. Ten ''powrót do przeszłości'' ma na nas bardzo dobry wpływ i koi nerwy. Jednak wersja dla dorosłych różni się od dziecięcej przede wszystkim tym, że nie znajdziemy tam postaci z bajek, ale abstrakcyjne rysunki pełne małych, drobnych elementów. Skupienie na odszukaniu i precyzyjnym uzupełnieniu kolorem tych małych szczegółów uspokaja, wycisza i pomaga odpocząć po ciężkim dniu. Na Zachodzie korzysta się z kolorowanek w szpitalach i gabinetach terapeutycznych. Niektórzy specjaliści wykorzystują je też w leczeniu stresu pourazowego. Najważniejsze jest jednak to, że możemy przy nich na chwilę się zapomnieć, oderwać od rzeczywistości i otaczającej nas zewsząd elektroniki. Warto też zaznaczyć, że jest to hobby tanie. Drukarnie i księgarnie prześcigają się we wzorach i stylach, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Ilość wzorów- do wyboru, do koloru

Kolorowanki dla dorosłych dzielą się na kilka kategorii. Mamy najbardziej popularne zawijasy (esy-floresy), czyli przeróżne wzory, często skomplikowane, które nie pozwolą nam się szybko znudzić. Popularne są również abstrakcje czyli obrazy i ornamenty, które przypominają witraże bądź też inne graficzne odwzorowania. Osobną kategorię stanowią kolorowanki na bezsenność a także kolorowanki przyrodnicze. Wśród nich wyróżnić można trzy typy: pierwszy wprowadza nas do niesamowitego królestwa zwierząt, drugi to motywy roślinne, trzeci natomiast jest połączeniem obu tych stylów. Oczywiście mamy też kolorowanki nawiązujące swoją tematyką do słynnych książek czy seriali. “Gra o tron”, “Harry Potter”, “Doctor Who” czy “Sherlock Holmes” – każda z tych głośnych serii ma swoją książeczkę i pozwala fanom na nadanie znanym obrazom zupełnie nowych barw.

Co oferują nam drukarnie internetowe?

Nie wychodząc z domu możemy skomponować swoją własną książkę. Wystarczy skorzystać z ''banku'' darmowych wzorów i szablonów, wybrać rozmiar i mieć wydrukowane kolorowanki dokładnie tak, jak chcemy. Dzięki tym możliwościom nasze ukończone dzieło może zostać pokazane światu. Nie mam tu od razu na myśli wystawy w galerii, ale jeżeli wydrukujemy sobie kolorowankę w odpowiednim formacie można oprawić ją w ramkę a nawet sprawić sobie druk na płótnie, który ozdobi nasze ściany, niczym piękny obraz. Przecież niektóre wzory są niejako dziełem sztuki. Ich efekt finalny zależy już tylko od nas. Pamiętajmy, że kartka papieru i kredki to dobre narzędzia do tego, żeby ćwiczyć koncentrację i cierpliwość, rozwijać kreatywność i pobudzić wyobraźnię. W popularnym trendzie możemy także dostrzec pozytywy i szanse dla naszej firmy. Dobre drukarnie oferują możliwość druku kolorowanek z logo firmy, co może być świetnym chwytem marketingowym.

Chwilowa moda czy jednak sposób na stres?

Popularność kolorowanek dla dorosłych wiąże się ściśle z modą na design i na slow life. To drugie jest trendem zakładającym sprzeciw wobec codzienności wypełnionej nieustającą gonitwą: za efektywnością, czy za sukcesem. Prawdopodobnie to trend slow-life’owy jest powodem, dla którego modne jest kolorowanie przede wszystkim elementów flory i fauny lub kojarzących się z buddyzmem symboli. Niektórzy specjaliści twierdzą, że kolorowanie nie jest ani gorsze ani lepsze od innych, podobnych hobby, takich jak majsterkowanie czy robienie na drutach. Jednak są osoby, które po prostu lubią kolorować i takie bezrefleksyjne zadania, gdzie największym zmartwieniem jest wybór koloru kredki są dla nich najlepszą formą odpoczynku.

Jeśli jeszcze nie próbowaliście antystresowych kolorowanek to spróbujcie sami i sprawdźcie, czy na was to działa.

Zobacz również