19 sty 2021

Co muszę wiedzieć przed wysłaniem dzieła sztuki

Oto 10 najważniejszych pytań, na które musisz znać odpowiedzi lub przynajmniej zadać pytanie drukarni, aby upewnić się, że Twój projekt zostanie prawidłowo wydrukowany.

1. Jaki format pliku powinienem dostarczyć swój projekt graficzny? W niektórych przypadkach można zaakceptować pliki Jpeg, ale większość profesjonalnych firm poligraficznych będzie drukować z plików PDF, więc jeśli nie dostarczasz w formacie PDF, to w pewnym momencie będą musiały zostać przekonwertowane. Plik jpeg jest już obrazem, podczas gdy plik PDF będzie zawierał obraz, ale tekst będzie "wektorowy", więc bardzo ostry. Dostarczanie dokumentów w formacie Jpeg może spowodować, że tekst będzie lekko zamazany, ponieważ plik Jpg powinien być naprawdę używany tylko do obrazów.

2. Czy muszę dostarczać moje dokumenty z "krwawieniem"? Jeśli Twój projekt ma kolor od krawędzi do krawędzi, wymagamy "spadu". Spad jest wtedy, gdy dokument jest drukowany w rozmiarze nieco większym niż wymagany, a następnie po wydrukowaniu jest przycinany z powrotem do oryginalnego rozmiaru, co ma na celu umożliwienie niewielkiego przesunięcia pracy na prasie i gilotynie oraz uniknięcie nieestetycznych rozcięć bieli wokół krawędzi. Wymagamy 3 mm spadu na wszystkich krawędziach, więc jeśli drukujesz dokument A4, to musi być on 216 mm x 297 mm, a następnie przycięty z powrotem do rozmiaru 210 mm x 297 mm. Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o "spadzie".

3. Czy powinienem dostarczyć moją pracę w kolorach CMYK czy RGB będzie ok? Wszystkie firmy poligraficzne drukują w kolorach CMYK. Wszystkie pliki dostarczone w kolorach RGB są podatne na przesunięcie kolorów po konwersji na CMYK, znacznie lepiej jest przekonwertować kolory przy użyciu oryginalnego pliku, aby projektant mógł zachować kontrolę nad każdym przesunięciem, niż automatycznie przekonwertować drukarkę, gdy jest mniejsza kontrola. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat kolorów CMYK / RGB

4. Czy mogę korzystać z obrazów, które mam z sieci? Internet korzysta z obrazów, które mają tylko 72 dpi (kropki na cal), podczas gdy 300 dpi jest wymagane do wysokiej jakości druku. Możesz korzystać z obrazu o rozdzielczości 72 dpi, o ile jego rozmiar jest 4 x większy od wymaganego, więc dobrą zasadą jest, że jeśli widzisz na ekranie obraz, który jest zbyt duży, aby go zobaczyć, chyba że go pomniejszysz, oznacza to zazwyczaj jego wystarczająco wysoką rozdzielczość do wydruku. Użycie obrazu o rozdzielczości 72 dpi pobranego bezpośrednio z Internetu i zaimportowanego do dokumentu w tym samym rozmiarze, którego potrzebujesz, prawdopodobnie będzie zbyt małą rozdzielczością, co spowoduje rozmycie i piksele w druku. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat rozdzielczości obrazu.

5. Co to jest "wypchnięcie" lub "pełzanie"? Jest to sytuacja, w której kilka arkuszy papieru jest złożonych razem, środkowe arkusze muszą się dalej przesuwać wokół kręgosłupa, co sprawia, że zewnętrzne arkusze są krótsze, co może powodować komplikacje podczas przycinania dokumentu po wydruku. Jest to problem tylko wtedy, gdy drukowane są broszury składające się z wielu stron powyżej 16 lub więcej oraz gdy projekt zawiera ważne informacje, takie jak tekst w pobliżu krawędzi strony. W niektórych przypadkach projekt musi na to pozwalać, w szczególności jeśli nie ma numerów stron zbyt blisko krawędzi, co może spowodować ich obcięcie na końcowym etapie gilotyny.

6. A co z paginacją? Jeśli dostarczasz ulotkę jedno- lub dwustronną, potrzebujemy po prostu jednego lub dwóch plików. Jeśli jednak dostarczasz broszurę liczącą więcej niż 4 strony, potrzebujemy ich jako pojedyncze strony w kolejności, w jakiej strona 1 jest okładką przednią, strona 2 w lewej okładce i aż do tylnej okładki, która jest ostatnią stroną. W ten sposób znamy kolejność stron. Paginacja jest wymagana tylko wtedy, gdy dostarczasz ulotkę składaną, ale oznacza to broszurę, która nie wymaga zszywania. Jeśli potrzebujemy np. 4-stronicowej składanej ulotki, potrzebujemy, aby dokument był 'paginowany'. Dla przykładu, ulotka składana w formacie A4 na pół powinna być dostarczona z tylną okładką po lewej stronie i przednią okładką po prawej stronie jako jeden plik. Podobnie, wewnętrzna rozkładówka byłaby taka sama, strona 2 po lewej stronie i strona 3 po prawej stronie, również jako jeden plik.

7. Czy mogę dostarczyć moje pliki razem na jednej kartce? Jeśli dostarczasz swoje projekty na jednym arkuszu, może to potencjalnie powodować problemy, ponieważ musimy zaplanować projekty do druku, więc najlepiej będzie, jeśli dostarczysz oddzielne pliki, ponieważ jest to bardziej elastyczne i zapewni szybszy zwrot zamówienia.

8. Co zrobić, jeśli używam Pantone lub kolorów spotowych? Kolory Pantone mogą być używane jako kolor "specjalny" i byłyby częścią zamówienia na druk na zamówienie. Oznacza to, że jeśli masz pracę w pełnym kolorze z kolorem Pantone lub kolorem spotowym, który może być zastosowany na Twoim logo, to będzie to praca w kolorze CMYK z pantone jako 5-ty kolor. Będzie to jednak droższe niż standardowe zamówienie w pełnym kolorze, więc możemy przekonwertować Pantone na CMYK, aby uczynić je bardziej ekonomicznym. Jeśli jest to preferowana metoda, to lepiej przekonwertować kolory przy użyciu oryginalnego pliku, jak gdybyśmy zmienili plik PDF, wtedy istnieje możliwość zmiany koloru.

9. Czy muszę dostarczać moje pliki z "znakami zbioru" lub "znakami rejestracyjnymi"? Najlepiej tak, ponieważ przyspieszy to realizację zamówienia. Ale to nie jest problem, jeśli nie możesz ich dodać, możemy je dla Ciebie dodać.

10. Jaki materiał powinien być najlepszy? Wybór odpowiedniego materiału do zamówienia jest bardzo osobisty, ale oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed dokonaniem wyboru, a które naprawdę zależą od celu ostatecznego wydruku. Na przykład większość ulotek, ulotek, plakatów lub broszur jest drukowana na "powlekanych" materiałach, takich jak jedwab lub błyszczący, ponieważ dobrze utrzymują one kolor i zapewniają żywość koloru w końcowym wydruku. Są to materiały standardowe i powszechnie stosuje się je do druku w pełnym kolorze. Mogą być one następnie laminowane matowo lub dodawane spot uv, co ma na celu nadanie produktowi bardziej luksusowego charakteru. Jeśli jednak potrzebujesz papier firmowy lub kartki komplementowe, powinny być one drukowane tylko na porowatym, niepowlekanym materiale, takim jak bond, ponieważ są one przeznaczone do późniejszego pisania, więc potrzebują materiału, który wchłonie każdy atrament z długopisu kulkowego lub długopisu atramentowego. Próba pisania na materiale powlekanym, takim jak połysk, może powodować rozmazywanie, ponieważ tusz z pióra dłużej schnie. Podobnie wszelkie dokumenty, które mają formularze do wypełnienia lub karty stałego klienta, które mogą wymagać pieczątki odręcznej - muszą być również drukowane na niepowlekanym materiale. W wielu przypadkach materiały niepowlekane lub pochodzące z recyklingu są wykorzystywane do promowania bardziej tradycyjnego biznesu lub organizacji, a także mogą być postrzegane jako przyjazne dla środowiska. Ponieważ materiał ten jest porowaty, kolory mają tendencję do lekkiego wyciszenia i nie są tak żywe jak materiał powlekany.

Zobacz również