6 paź 2020

Drukowanie i podatek VAT fakty

Wiemy, że nie jest to łatwe, dlatego poniżej znajduje się nasz prosty przewodnik na temat tego, kiedy należy i nie należy płacić podatku VAT od produktów drukowanych.

Kiedy obowiązuje podatek VAT od artykułów drukowanych?

Wszyscy wiemy, że podatek VAT jest płacony od szerokiej gamy produktów codziennego użytku, ale dlaczego i kiedy jest on należny, nie jest zbyt jasny. Istnieją trzy główne kategorie do obliczenia: standard wynoszący 20%, który jest nakładany na większość artykułów związanych z działalnością gospodarczą oraz na artykuły nieistotne, które są klasyfikowane jako towary luksusowe. Standard obniżony do 5% jest zazwyczaj stosowany w przypadku artykułów medycznych i produktów energooszczędnych, takich jak izolacja domowa, energia słoneczna itp. Zerowa, jeśli nie ma zastosowania, obejmuje całą paletę produktów, w tym niektóre materiały drukowane.

Pożyczki zerowe

Odnosi się do pozycji, które nie wymagają podatku VAT zgodnie z "Zawiadomieniem w sprawie podatku VAT 701/10: zerowa stawka podatku od książek i innych druków". Niniejsze zawiadomienie zawiera następujące informacje:
Pamflety, ulotki składane, broszury, ulotki, biuletyny, gazety, broszury, broszury, książki, czasopisma, katalogi, katalogi, podręczniki, arkusze kalkulacyjne, mapy i rozkłady jazdy.

20% VAT Pożyczki znamionowe

Są to pozycje, które wymagają zapłaty podatku VAT w wysokości 20%. Ogólnie rzecz biorąc, są to przedmioty, które będą przechowywane, wystawiane publicznie lub wykorzystywane jako udogodnienia biznesowe. W tej sekcji znajdują się następujące pozycje:
Materiały piśmienne, takie jak papier firmowy, kartki z podziękowaniami, wizytówki. Jak również koperty, faktury, etykiety, karty spotkań, bilety, naklejki, foldery, formularze, plakaty, pocztówki, zaproszenia, certyfikaty, kalendarze i kupony lub kości.

Wyjątek, który czyni regułę

Jak wszyscy wiemy, istnieją wyjątki od większości zasad, a w świecie druku jest ich kilka. Jeśli chcesz zamówić plakaty, musisz zapłacić standardowy podatek VAT w wysokości 20%, ponieważ są one eksponowane publicznie lub przechowywane jako pamiątka. Ale jeśli zamawiasz ulotkę, która jest rozdawana ręcznie, to są one opatrzone zerową stawką VAT. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby ulotka była plakatem, a plakat - ulotką? Zazwyczaj definiuje się to w następujący sposób: znaczna ilość tekstu na jednej stronie ulotki, aby zapewnić, że jest ona przeznaczona do czytania ręcznego, a nie do montażu na ścianie. Również rozmiar drukowanej ulotki nie może być większy niż A4, aby została ona sklasyfikowana jako ulotka.

Jako zabezpieczenie na wypadek awarii, być może powiedziałeś, że twój druk wymaga 20% podatku VAT na widok dzieła sztuki, to jest w okolicznościach, gdy nie jest to jasne. Na przykład od czasu do czasu widzimy broszury, które mają formę lub notatki stron w ramach projektu, zazwyczaj broszura nie wymaga podatku VAT, ale jeśli zawiera strony w środku, które są przeznaczone do zapisu, a te są więcej niż 25% stron, to VAT powinien być naliczony.
Aby było to bardziej zrozumiałe, 8-stronicowa broszura z pojedynczą stroną formularza lub notatek nie wymagałaby podatku VAT, jeśli 2 strony są formularzami, wówczas wynosiłoby to 25%, a więc wymagałoby to podatku VAT.

Jeśli Twój wydruk może zostać wymieniony na produkt lub zniżkę i zawiera ofertę zamienną, potrzebują podatku VAT. Rozumiemy przez to, że jeśli wzór zawiera paski, takie jak "Wstęp wolny z tą ulotką" lub "Darmowa butelka wina z tym voucherem", aby zaoferować jedną możliwość realizacji, a zatem wymagają podatku VAT.

Organizacje charytatywne

Powszechnie uważa się, że organizacje charytatywne nie płacą podatku VAT i choć mogą być godne pewnych ulg podatkowych, to jednak nadal podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT od towarów drukowanych.

Zobacz również