1gru2017

Graj w zielone - chroń środowisko i wybieraj ekologiczny papier

​Czy to duże, czy małe biuro, czy drukarnia internetowa, czy nasze domy - wszyscy powinniśmy dbać o środowisko. Zużywając rocznie setki a nawet tysiące kartek przyczyniamy się do niszczenia naszej planety. Wystarczy, że dla jednej instytucji budżetowej w Polsce trzeba wyciąć 405 drzew, aby zapewnić jej papier na rok. Dużo, prawda? Dlatego spróbujmy w naszych biurach drukować jak najmniej, wybierajmy odpowiedni papier i dbajmy o środowisko. Bo nikt nie zrobi tego za nas.

Najważniejsze pytanie, czyli jakiego papieru używać

Przede wszystkim tego, który dostał drugie życie, czyli ekologicznego papieru z makulatury. Recykling to cudowne zjawisko, które pozwala nam choć w niewielkim stopniu zmniejszać ilość śmieci, które generujemy każdego dnia. Dawniej papier makulaturowy postrzegany był jako gorszy gatunkowo, jednak kiedy świadomość ekologiczna zaczęła wzrastać ludzie zmienili punkt widzenia. Obecnie papier z recyklingu ciężko odróżnić od tego 'zwykłego', bo tak samo dobrze nadaje się do drukowania i kserowania. Wykorzystują go także dobre drukarnie. Jest też tańszy, dlatego skorzysta na tym nie tylko planeta, ale i Twoja firma.

Siła certyfikatów

Kiedy kupujesz papier do biura lub zlecasz druk drukarni cyfrowej warto zwrócić uwagę, czy papier, którego będziemy używać jest przyjazny środowisku. Na przykład certyfikat FSC jest gwarancją, że papier pochodzi z odpowiedzialnej gospodarki leśnej stanowiącej wartość dodaną. EU Eco Label jest ogólnym oznaczeniem ekologicznym przyznawanym produktom nowym i przetworzonym, podobnie jak Blue Angel lub Nordic Swan. Warto zwrócić na to uwagę, aby nie przyczyniać się do dewastowania naszej planety i korzystania z recyklingu. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę papierów kraftowych, czyli ekologicznych. Zazwyczaj jego górną warstwę stanowią włókna niebielone pozyskane z drzew iglastych, a sam papier jest całkowicie biodegradowalny. Poleca się go do druku zaproszeń, kartek okolicznościowych, wizytówek itd. A może by tak drukować na nim dokumentację techniczną?

Jak ograniczyć druk cyfrowy?

Przede wszystkim postarajmy się generować mniej druku. Nowoczesne technologie pozwalają nam przechowywać dane i dokumentację na dyskach, dzięki czemu możemy drukować znacznie mniej. Zanim coś wydrukujesz zastanów się dwa razy, być może wcale tego nie potrzebujesz? Planeta będzie Ci wdzięczna, a Ty przy okazji zaoszczędzisz. Wybieraj urządzenia, które drukują dwustronnie lub zleć to profesjonalnej drukarni online, dzięki czemu nie zmarnujesz aż tyle papieru. Do tego wykorzystuj puste przestrzenie. Jeżeli masz dokument, którego już nie potrzebujesz zamiast wrzucać go do niszczarki, czy do kosza możesz przeznaczyć go na notatki, bądź wydrukować coś innego z drugiej strony. Są jednak sytuacje, w których druk jest niezbędny.

Kiedy musisz drukować też możesz oszczędzać

Czasem przecież potrzebujemy ulotki, czy plakatu na nadchodzące wydarzenie. Niby można poinformować ludzi przez Internet, ale niektóre sytuacje wymagają klasycznych rozwiązań. Wtedy druk plakatów powinien ograniczyć się do minimalnego nakładu - staraj się nie drukować więcej niż potrzebujesz. Również w takich sytuacjach możesz skorzystać z ekologicznego papieru. Wykorzystaj wspomniany wyżej ekologiczny papier. Możesz poszczycić się przyjaznym dla środowiska drukiem broszur, czy wizytówek i zachwycić swoich potencjalnych klientów. Pamiętaj, że ekologiczny sposób życia jest modny, a Twoi obecni i przyszli klienci to docenią.

Zobacz również