14 gru 2021

Kariera w drukarni: Praca kierownika produkcji poligraficznej

Ken Huizenga: Kierownik Produkcji Druku w Spectrum Printing Company

Ken Huizenga nadzorował dział produkcji w Spectrum Printing przez ponad 32 lata. Pochodzi z Chicago, Illinois, ale przeprowadził się do Arizony krótko po ukończeniu szkoły średniej. Po zapoznaniu się z rzemiosłem drukarskim w Szkole Handlowej w czasie jego młodszej klasy liceum, rozpoczął pracę po ukończeniu szkoły i to jest wszystko, co do tej pory robił.

Jakie wykształcenie lub szkolenie jest wymagane, aby zostać zakwalifikowanym na to stanowisko?

Na stanowisko kierownika produkcji zazwyczaj zatrudniana jest osoba, która posiada praktyczne doświadczenie we wszystkich aspektach produkcji poligraficznej. Najlepiej na to stanowisko nadaje się osoba, która obsługiwała offsetową maszynę drukarską, urządzenia falcujące, gilotynę oraz pracowała w introligatorni.

Praktyczne doświadczenie w rolach produkcyjnych jest najlepszym szkoleniem dla tej roli, ale edukacja nie musi zatrzymywać się tylko na doświadczeniu. Istnieją klasy, które oferują certyfikaty w aplikacjach komputerowych, które odgrywają dużą rolę w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym.

Z czasem, gdy firmy poligraficzne zazwyczaj wymieniają sprzęt, kierownik produkcji będzie musiał poznać działanie nowych urządzeń. Producenci sprzętu zazwyczaj oferują formalne zajęcia w klasie i demonstracje na miejscu, aby operatorzy i kierownicy byli gotowi do działania.

Jakie są fizyczne wymagania związane z tą pracą?

Dzień pracy Kierownika Produkcji trwa zwykle dłużej niż 8 godzin, a w najbardziej pracowitych okresach może rozciągać się do 12 godzin.

Typowy dzień wymaga ciężkiej pracy i rozwiązywania problemów, z niewielką ilością przerw. Chociaż rola ta polega na zarządzaniu ludźmi i procesami, często wymaga praktycznej obsługi każdego sprzętu znajdującego się na hali.

Ken jest w stanie obsługiwać każdą maszynę w drukarni i często to robi. Kiedy wszyscy operatorzy są zajęci i trzeba zrobić coś innego, to właśnie kierownik produkcji wkracza do akcji, aby utrzymać płynność produkcji.

Czy istnieją kwestie bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę w tego typu karierze? Jakie?

Produkcja poligraficzna jest generalnie bezpiecznym środowiskiem, ale zawsze, gdy mamy do czynienia z maszynami o dużej prędkości, należy zachować ostrożność. Największym ryzykiem jest zranienie rąk podczas obsługi niektórych pras i urządzeń wykańczających.

Czy pracujesz w systemie zmianowym?

Spectrum Printing jest firmą jednozmianową, więc Ken pracuje w dni robocze. Niektóre firmy drukarskie pracują na wiele zmian i mogą, ale nie muszą wymagać, aby przełożeni byli zaplanowani na wszystkich zmianach. Standardową rolą kierownika produkcji będą normalne godziny pracy.

Jakie są rzeczy, które najbardziej lubisz w swoim dniu pracy? Co jest satysfakcjonujące w tym, co robisz?

Kierownik produkcji jest podobny do trenera lub menedżera baseballu. Ken lubi wiedzieć, że jest źródłem informacji dla pracowników. Kiedy napotykają oni na problemy produkcyjne, mogą na nim polegać i liczyć, że im pomoże. Często rozwiązanie jest oparte na demonstracji.

Jakie podstawowe zainteresowania lub umiejętności dobrze pasują do tego stanowiska?

Zdolności mechaniczne są prawdziwą zaletą, a zainteresowania elektryczne są pomocne. Ken uczył się podstaw elektroniki w szkole handlowej; dzięki tej wiedzy był w stanie rozwiązać niektóre problemy, takie jak wymiana płyty wideo.

Jako menedżer odpowiedzialny za zatrudnianie i wyszukiwanie talentów uważa, że ludzie, którzy lubią pracować rękami, są dobrymi rzemieślnikami. Zauważył również, że korzystne jest wykształcenie muzyczne. Muzycy mają dobrą zręczność rąk.

Jakie są najbardziej wymagające wymagania na tym stanowisku?

Oprócz dni wypełnionych rozwiązywaniem problemów jako konsultant dla pracowników produkcji, rola ta obejmuje wkład w tworzenie harmonogramów. Drukarnie to producenci na zamówienie, którzy w danym momencie realizują wiele zleceń. Zadania te mają zróżnicowane wymagania produkcyjne i terminy realizacji. Połączenie ich wszystkich razem wymaga pracy zespołowej.

Właściciele i dyrektorzy generalni polegają na kierownikach ds. produkcji, którzy pomagają im oszacować duże wydatki. Kiedy rozważane są przyszłe potrzeby sprzętu i oczekiwana żywotność obecnego sprzętu, kierownik produkcji odgrywa kluczową rolę w określaniu, w co i gdzie inwestowane są pieniądze.

Jakie zmiany przewiduje Pan w ciągu najbliższych 5-10 lat, które mogą wpłynąć na ten rodzaj pracy? Może to być postęp w technologii, zmiany demograficzne, które stworzą więcej lub mniej możliwości, itp.

Ken widzi więcej cyfrowych możliwości w drukarni. Wraz z operacjami cyfrowymi, podstawowe umiejętności obsługi komputera staną się bardziej przydatne.

Jeśli lubisz pracować rękami, lubisz rozwiązywać problemy i lubisz brać na siebie dużą odpowiedzialność, to może to być ścieżka kariery dla Ciebie.

Według badania płacowego, które Printing Industries of America (PIA) przeprowadziło w 2018 roku, średnie wynagrodzenie na tego typu stanowisku wynosi około 80 000 USD. Pensja będzie się różnić w zależności od Regionu i od doświadczenia.

Tags: Careers in Print

Zobacz również