Papier jest biały - rzecz to oczywista. Ale dlaczego? Przecież papier robi się z drewna, a ono nie jest białe. Jak uzyskuje się tę śnieżnobiałą barwę, która cieszy nasze oczy i czy ma ona duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Biała kartka papieru z marzeń i snów
Wysoce biała barwa papieru jest bardzo pożądana przez klientów wszystkich sklepów papierniczych i drukarni. Wynika to z przekonania, że na białym papierze druk prezentuje się znacznie lepiej. Jednak jak wiele innych przekonań jest to tylko i wyłącznie trend. Pomyśl o średniowiecznych zwojach i książkach - z pewnością wyobrazisz sobie żółtawy papier pokryty niewyraźnym już pismem. Ten pożółkły kolor nie jest tylko wynikiem starzenia się papieru. Arkusze, których używali nasi przodkowie były znacznie ciemniejsze, bliższe naturalnemu kolorowi drewna. Ten parametr związany jest oczywiście z rozwojem technologii, ale także z upodobaniami i gustami danego pokolenia. O ile jeszcze niedawno najbardziej pożądane były papiery o wysokim poziomie bieli, wpadającej nieco w spektrum koloru niebieskiego, to od roku 2000 możemy obserwować wzmożoną popularność o ciepłym odcieniu bieli. Skąd ta zmiana?
Prymat eko i zauważalne zmiany w papierniczych trendach
Duży wpływ na nasze papiernicze gusty ma prawdopodobnie popularna na Zachodzie moda na produkty ekologiczne. W związku z nią wielu producentów zmieniło opakowania swoich produktów, eksponując na nich takie wartości jak naturalność, brak nadmiernego przetwarzania produktów, zdrowie, witalność itd. W związku z tymi zabiegami "opatrzyliśmy się" z papierami w odcieniach brązu i uznaliśmy je za równie atrakcyjne, co papiery białe. Zastosowanie papierów o ciepłych odcieniach ma także praktyczne zastosowanie, w szczególności na rynku wydawniczym - wyraziście biały papier o niebieskim odcieniu jest męczący dla wzroku i na dłuższą metę utrudnia czytanie, czego nie można powiedzieć o papierach w odcieniach żółtych i brązowych. To dzięki tej właściwości papiery w ciepłych odcieniach znowu wracają do łask.
Mierzenie bieli i całe spektrum widma widzialnego
Ale czym tak właściwie jest ta biel? W jaki sposób jest mierzona? Biel papieru oznaczana jest jednostką CIE i oznacza nic innego jak wzrokowy odbiór bieli. Mierzy się go w warunkach oświetleniowych mających w jak najbardziej dokładny sposób odzwierciedlić światło naturalne, czyli światło dzienne. Jednostka CIE bazuje na pomiarach mierzonych w zakresie całego widma światła - inaczej niż ma to miejsce w przypadku skali ISO, która skupia się wyłącznie na niebieskim zakresie światła. A skąd właściwie bierze się ta biel? Odpowiedź jest bardzo prosta. Podczas produkcji papieru do mieszanki celulozowej dodaje się odpowiedni wybielacz optyczny, który zmienia barwę produktu końcowego. To wszystko! Wybielanie papieru jest prostym procesem chemicznym, do którego używa się wyłącznie jednego środka.
Biały, żółty czy brązowy? To Twój wybór!
Można się zastanawiać, czy papiery o wysokim poziomie bieli odejdą do lamusa i zostaną całkowicie wyparte przez papiery żółte i brązowe. Naszym zdaniem nic takiego nie będzie miało miejsca. Od kilkunastu lat mówi się o wzroście popularności tych drugich, ale papiery o wysokim poziomie bieli mają się bardzo dobrze. Wydaje nam się, że wszystko jest kwestią zastosowania - papiery o ciepłym odcieniu mają zupełnie inną funkcję niż papiery o niebieskim spektrum. Z tego powodu przed zakupem papieru ksero warto zastanowić się, do czego będzie nam on służył. Czy będziemy na nim drukować tekst, który będziemy czytać, czy może oferty i prezentacje? Odpowiedź na to jedno, proste pytanie wskaże nam rodzaj papieru, w który warto zainwestować.