15 lis 2017

Kalendarz idealny, czyli planuj w zgodzie ze sobą!

​Wyjazdy, wizyty lekarskie, deadline'y, dni urlopu, termin oddania książki do biblioteki - często tych wszystkich dat nie jesteśmy w stanie zapamiętać. Po drugie, jaki jest sens zaśmiecać sobie umysł tego rodzaju informacjami, jeśli możemy zapisać sobie je w kalendarzu.

Od czasów wydruku pierwszego kalendarza, nikogo nie trzeba przekonywać do używania tego wynalazku ludzkości. Jak zatem znaleźć terminarz idealny? Jeśli jeszcze nie wiesz, na co zwrócić uwagę wybierając kalendarz, skorzystaj z naszych wskazówek.

Drukowany czy elektroniczny?

Najpierw zastanów się, z jakiej wersji kalendarza chcesz korzystać. Czy wybór padnie na tradycyjny, drukowany kalendarz czy może wybierzesz jego znacznie nowocześniejszy, elektroniczny odpowiednik? Przemyśl tę kwestię.

Do kalendarza elektronicznego teoretycznie masz dostęp tylko wtedy, gdy masz przy sobie urządzenie elektroniczne: smartphone, laptop czy tablet. Ogranicza Cię więc obecność urządzenia. Z drugiej strony, używając kalendarz elektroniczny nie musisz nosić ze sobą dodatkowych notesików, w jakich zwykle znajdują się różne planery.

Ile miejsca potrzebujesz?

Spersonalizowany, z miejscem na zapiski na każdą godzinę dnia czy może wręcz przeciwnie - ogólny, jedynie z podziałem na dni miesiąca? Który rodzaj kalendarza przemawia do Ciebie bardziej?

Pamiętaj, że nie musisz stawiać na tradycyjny dwunastomiesięczny kalendarz, ponieważ możesz zdecydować się także na kalendarz z osiemnastoma miesiącami. Taki podział stwarza możliwość planowania z nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Wraz z nadejściem 31 grudnia nie będziesz musiał męczyć się z przepisywaniem wszystkich treści z jednego kalendarza do drugiego. Wystarczy, że będziesz po prostu dalej prowadzić swój kalendarz, a wymienisz go dopiero w czerwcu.

Ważny jest układ

Układ kalendarza jest istotny! Będziesz przecież z niego korzystał przynajmniej przez rok. Ważne więc, by był dla Ciebie wygodny i intuicyjny. Na rynku znajdziesz terminarze z różnorodnym układem. Możesz wybrać kalendarz szczegółowy, gdzie całe dwie strony poświęcone są jednemu dniu. Taki układ pozwala Ci na rozplanowanie dnia co do godziny. To duże ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które mają wiele obowiązków na głowie.

Natomiast osobom, które cenią sobie minimalizm i nie lubią rozdrabniać się z treścią wpisu w kalendarzu, proponujemy używać terminarza, gdzie jedna strona jest przeznaczona na jeden dzień roboczy.

Oczywiście, na rynku również są dostępne także kalendarze książkowe zawierające jedynie podział na dni. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w sytuacji, gdy zależy Ci wyłącznie na sprawdzeniu konkretnej daty czy święta. Znajdziesz tam również miejsce na drobne notatki.

Pamiętaj, że nie musisz korzystać jedynie z notesika. Dla tych, którzy w ciągu dnia planują mniej spotkań proponujemy skorzystać z kalendarza stojącego na biurko. Wystarczy jedno spojrzenie na kalendarz i już wiemy, z kim mamy zaplanowane spotkanie konkretnego dnia. Taki terminarz dobrze sprawdzi się zarówno w biurze projektowym, jak i w gabinecie lekarskim.

Zobacz również